Anunț! CID NATO angajează coordonator/ coordonatoare de programe

8 ianuarie 2020

Comments are off for this post.

CID NATO anunță concurs public pentru selectarea unui/unei candidat/e pentru funcția de coordonator/coordonatoare de programe (part-time).

Ești interesat/ă de subiectele de securitate și relații internaționale, dorești să contribui la dezvoltarea culturii de securitate și să lucrezi într-o echipă dinamica? Te invităm să aplici la concursul public pentru ocuparea acestei poziții.

Despre noi:
Centrul de Informare şi Documentare privind NATO din Republica Moldova (CID NATO) este o instituție non-guvernamentală ce promovează valorile și principiile euro-atlantice. CID NATO este o platformă de comunicare și expertiză în domeniul securității, apărării, parteneriatului RM-NATO pentru organizațiile societății civile, instituțiile de stat, organizațiile internaționale, ambasadele țărilor membre și partenere NATO acreditate în Republica Moldova.

Cerinţe faţă de candidaţi:
• Studii universitare într-un domeniu socio-umanist, de preferinţă: relaţii internaţionale, studii europene, știinţe politice, drept;
• Cel puţin doi ani experienţă în organizarea și coordonarea evenimentelor de instruire, vizitelor de studii, activități de promovare;
• Abilităţi de coordonare, de lucru în echipă, elaborare şi administrare a proiectelor internaţionale;
• Posedarea fluentă a limbii engleze şi rusă;
• Experiență și cunoașterea principiilor de lucru în cadrul proiectelor și a modalităților de raportare și evaluare a rezultatelor;
• Capacități avansate de scriere/ elaborare a propunerilor de proiecte/ materialelor informative etc.
• Capacităţi avansate de comunicare şi coordonare cu publicul și cu partenerii externi şi locali;
• Abilităţi de lucru la PC.

Responsabilități:
• Elaborarea, planificarea și implementarea activităților de diplomație publică;
• Monitorizarea implementării proiectelor;
• Elaborarea rapoartelor către finanțatori și evaluarea proiectelor;
• Stabilirea relațiilor de colaborare, coordonarea activităților și menținerea unor relații de comunicare cu partenerii și cu alte organizații din societatea civilă, mediul academic, mass media.

Dosarul de aplicare va conţine:
• CV-ul aplicantului în limba română (conţinând şi datele de contact a două persoane de referinţă), preferabil în format Europass.
• O scrisoare de motivare (menţionând viziunea candidatului și gradul de motivare).

Termenul limită de depunere a dosarelor: 23 ianuarie 2020, ora 23.59.

Candidaţii/ candidatele sunt invitaţi/ invitate să expedieze dosarul în variantă electronică la adresa [email protected].

Doar candidaţii/ candidatele care vor corespunde cerinţelor de calificare vor fi invitaţi la un eventual interviu.

Pentru mai multe întrebări ne puteți contacta la aceeași adresă de email sau la nr. de telefon +373 22 244 080.